WORS Cup - Cross Country

July 08, 2017


Results by: WORS Racing L.L.C.

Junior Female

Field Size: 32

Female 07 to 08

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 21 7160 Presley Flament Wadsworth IL 8 56:28.04 0:00.00 Zion Cyclery / Trek 2 22 7151 Kenleigh Dean Cuba City WI 7 1:01:06.70 4:38.66 3 26 7020 Calla Gengler Chippewa Falls WI 7 1:06:16.00 9:47.96 Team WORS 4 27 7014 Julia Somerville Fall Creek WI 7 1:07:30.48 11:02.44

Female Age 09

Field Size: 3

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 16 7156 Emma Muraski Campbellsport WI 9 44:41.43 0:00.00 2 19 7012 Abby Johnson Brookfield WI 9 53:31.73 8:50.30 Wheel and Sprocket/VIsion 3 24 7009 Shelby Schneider Saint Nazianz WI 9 1:01:20.81 16:39.38 Broken Spoke Racing

Female Age 10

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 7026 Adelyn Somerville Fall Creek WI 10 44:32.63 0:00.00 2 23 7159 Sophia Vota Plainfield IL 10 1:01:13.99 16:41.36 3 25 7155 Lydia Fleming Rockford IL 10 1:05:04.36 20:31.73 Kegel's Bikes NR 7002 Danielle Christensen Green Bay WI 10 Milwaukee Bicycle Race Team DNF 7157 Taylor Muraski Campbellsport WI 10

Female Age 11

Field Size: 2

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 7 7004 Brianna Fletcher Waterford WI 11 35:57.90 0:00.00 Vision/ Wheel & Sprocket 2 17 7008 Macy Lester Eagle River WI 11 48:13.50 12:15.60 Diablo Cycling

Female Age 12

Field Size: 4

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 5012 Kendra Schmitt West Bend WI 12 34:05.08 0:00.00 IS Corp P/B Smartchoice MRI 2 8 7003 Erin Davis Sun Prairie WI 12 38:18.96 4:13.88 Sun Prairie Youth Cycling Team 3 11 7011 Kirsten Waldner Onalaska WI 12 39:51.00 5:45.92 Bikes Limited NR 7010 Amara Lisowe Neenah 12 Scarlet Knights

Female Age 13

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 3017 Brooklyn Waldner Onalaska WI 13 31:14.64 0:00.00 Bikes Limited 2 5 3025 Antonia Gengler Reedsburg WI 13 35:12.21 3:57.57 ASU Devo 3 10 7001 Emma Kinnamon Sauk City WI 13 39:18.76 8:04.12 Sun Prairie Youth Cycling Team 4 20 7158 Elsie Kmecak Burlington WI 13 54:51.21 23:36.57 NR 5002 Arielle Christensen Green Bay WI 13 Milwaukee Bicycle Company Raci

Female Age 14

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 3003 Leah Fletcher Waterford WI 14 30:45.66 0:00.00 Vision/Wheel & Sprocket 2 3 7154 Katherine Schafer Deer Park IL 14 33:37.95 2:52.29 Village-Verdigris Cycling 3 6 7021 Josie Andre Dubuque IA 14 35:21.93 4:36.27 4 9 5013 Megan Lester Eagle River WI 14 39:02.77 8:17.11 Diablo Cycling 5 12 7153 Gracelyn Smith Lake Mills WI 14 39:53.88 9:08.22 Camrock Climbers 6 13 5016 Kilyn Brabant Lena WI 14 41:14.40 10:28.74 Broken Spoke 7 14 7137 Becca Somerville Fall Creek WI 14 41:48.97 11:03.31 8 18 5006 Aryana Knudson Casco WI 14 50:03.13 19:17.47 Team WORS NR 7152 Paula Urban Third Lake IL 14

Junior Male

Field Size: 72

Male 07 to 08

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 36 6016 Brady Malueg Waterloo WI 8 41:49.13 0:00.00 Red Fury 2 37 6003 Issac Zarda Neenah WI 7 41:50.97 0:01.84 Scarlet Knights - FVYCT 3 43 6017 Ari Ganju New Berlin WI 8 45:36.28 3:47.15 Colectivo Coffee Race Team 4 44 6008 Joshua Wardle Oconomowoc WI 8 46:07.57 4:18.44 Wheel and Sproket / Vision 5 45 6230 Nolan Olson Wind Lake WI 7 46:26.06 4:36.93 6 60 6050 Matthew Blanke Barrington IL 7 56:22.27 14:33.14 The Bike Haven 7 61 6033 Vincent Dipiazza Kaukauna WI 7 57:11.90 15:22.77 Diablo cycling 8 64 6245 Zane Gray Shorewood MN 8 1:10:16.79 28:27.66

Male Age 09

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 15 6229 Bryar Bentley Harrodsburg KY 9 33:10.79 0:00.00 859 Junior Cycling 2 23 6019 Andrew Dipiazza Kaukauna WI 9 34:50.03 1:39.24 Diablo Cycling 3 27 6002 Ryker Zarda Neenah WI 9 37:30.16 4:19.37 Scarlet Knights FCYCT 4 31 6240 Ash Kapitz Green Bay WI 9 39:51.04 6:40.25 Broken Spoke Racing 5 32 6060 Daniel Blanke Barrington IL 9 39:51.29 6:40.50 The Bike Haven 6 41 6038 Caid Vita Sun Prairie WI 9 44:22.67 11:11.88 SPYCT - Red Fury 7 55 6001 Landon Lade Oconto WI 9 52:57.84 19:47.05 Pete's Garage 8 57 6244 Ethan Potrykus Three Lakes WI 9 53:40.70 20:29.91 Diablos 9 65 6247 Stephen Kmecak Burlington WI 9 28:37.53 -1 Lap

Male Age 10

Field Size: 12

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 4010 James Wardle Oconomowoc WI 10 30:53.08 0:00.00 Wheel and Sprocket / Vision 2 14 4001 Thaddeus Sahs Sturgeon Bay WI 10 33:01.04 2:07.96 Broken Spoke Racing 3 33 4086 Brody Dean Cuba City WI 10 40:10.74 9:17.66 Free Flight 4 38 6243 Bodie Fuller Fort Atkinson WI 10 42:15.15 11:22.07 5 46 6034 Aidric Gengler Chippewa Falls WI 10 46:38.31 15:45.23 Team WORS 6 48 6032 Jayce Mork Wausau WI 10 49:43.23 18:50.15 7 49 6020 Alex Mortvedt Mount Horeb WI 10 50:30.55 19:37.47 8 50 6048 James Pavelski Sun Prairie WI 10 50:38.23 19:45.15 Sun Prairie Fury 9 51 6239 Oscar Ray Sun Prairie WI 10 51:00.05 20:06.97 Red Fury Fury 10 52 6013 Aleksandar Trajcev New Berlin WI 10 51:52.70 20:59.62 Cafe De Arts Roastery 11 59 6029 Eli Law Columbus WI 10 56:09.68 25:16.60 SPYCT/Red Fury 12 63 6241 Andrew Fleming Rockford IL 10 1:03:48.23 32:55.15 Kegel's Bikes

Male Age 11

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 4043 Colin Knowles Batavia IL 11 30:59.96 0:00.00 ASU Junior Development 2 9 6021 Samuel Dipiazza Kaukauna WI 11 31:58.86 0:58.90 Diablo Cycling 3 10 4017 Hunter Gengler Reedsburg WI 11 31:59.09 0:59.13 ASU Devo 4 26 6011 Parker Rogalla Deforest WI 11 36:51.63 5:51.67 Sun Prairie Youth Cycling Team 5 34 4003 Sam Cherchian Sun Prairie WI 11 40:43.83 9:43.87 SPYCT RED FURY 6 42 6024 Gavin Knudson Casco WI 11 45:21.56 14:21.60 Team WORS 7 58 6236 Jackson Pingel Sun Prairie WI 11 55:03.73 24:03.77 SPYCT th Cycling Team 8 62 6022 Nathan Iggulden Sun Prairie WI 11 1:01:55.37 30:55.41 Red Fury NR 6015 Gabriel Rogaczewski Slinger WI 11

Male Age 12

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 18 4083 Nathan Bailey Sun Prairie WI 12 33:59.18 0:00.00 SPYCT Red Fury 2 19 4084 Brody Flament Wadsworth IL 12 34:00.46 0:01.28 Zion Cyclery / Trek 3 22 6237 John Schmidt Geneva IL 12 34:49.36 0:50.18 Rolling Schmidties 4 25 4032 Tyler Peterson Madison WI 12 35:12.63 1:13.45 Brazen Dropouts 5 30 6235 Dylan Hart Huntley IL 12 38:47.51 4:48.33 Dylan Hart 6 54 6238 Connor Zink Sun Prairie WI 12 52:53.53 18:54.35 SPYCT

Male Age 13

Field Size: 15

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 4079 Isaiah Berry Neillsville WI 13 29:09.73 0:00.00 Team WORS 2 8 6012 Colin Gauthier Ironwood MI 13 31:50.13 2:40.40 Hobby Wheel 3 11 6233 Walter Blackman Bettendorf IA 13 32:26.02 3:16.29 Healthy Habits 4 12 4150 Isaac Johnson Brookfield WI 13 32:51.54 3:41.81 Wheel and Sprocket/VIsion 5 13 4006 Cole Rollins De Pere WI 13 32:58.71 3:48.98 Broken Spoke Racing 6 16 4149 Lucas Fletcher Waterford WI 13 33:25.37 4:15.64 Vision/Wheel & Sprocket 7 17 6025 Aidan Linnabary Rockford IL 13 33:47.89 4:38.16 Kegel's Store 8 28 6249 Caden Herrick De Forest WI 13 38:08.73 8:59.00 9 39 6005 Zachary Feldmann Sun Prairie WI 13 43:53.04 14:43.31 SPYCT Red Fury 10 40 6246 Kian Heise Indianapolis IN 13 43:54.61 14:44.88 Hash Tag Bikes Vision 11 53 6023 Kenneth Iggulden Sun Prairie WI 13 52:50.89 23:41.16 Red Fury NR 6045 Tommy Agnew Fall River WI 13 DNF 6248 Mitchell Baldridge Geneva IL 13 DNF 6242 Colton Liming Verona WI 13 NR 6201 Ryan Paupore Pleasant Prairie WI 13

Male Age 14

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2022 Sam Komoroske Green Bay WI 14 26:07.16 0:00.00 Broken Spoke Racing 2 2 4095 Nathaniel Osborne Mequon WI 14 28:36.74 2:29.58 Team Extreme 3 4 4052 Owen Roltgen Cottage Grove WI 14 30:36.46 4:29.30 Sun Prairie Fury 4 7 2072 Skyler Schmitt West Bend WI 14 31:17.25 5:10.09 IS Corp P/B Smartchoice MRI 5 20 4453 Kyle Weidner Trevor WI 14 34:03.07 7:55.91 6 21 6231 Lucas Lirette North Prairie WI 14 34:08.79 8:01.63 7 24 6232 Jamison Olson Waukesha WI 14 35:04.81 8:57.65 8 29 6234 Alex Bush Fairwater WI 14 38:37.70 12:30.54 9 35 6227 Carlos Urgel de la TorrMilwaukee WI 14 41:15.68 15:08.52 BGMS 10 47 6006 Riley Mortvedt Mount Horeb WI 14 48:15.50 22:08.34 11 56 6228 Alan Luna Milwaukee WI 14 53:19.76 27:12.60 BGMS NR 4070 Carson Lisowe Neenah WI 14 Scarlet Knights NR 6058 Justin Munzur Brookfield WI 14 Cafe De Arts / CZ Velo