WORS Cup - Cross Country Cat 2 Male

July 08, 2017


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 15 to 16 (Race # 2)

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2024 Byrne Dobrient Waunakee WI 16 1:11:04.10 0:00.00 Autotrader 2 10 2100 Austin Peterson Madison WI 15 1:16:20.19 5:16.09 Brazen Dropouts 3 14 2059 Max Bailey Sun Prairie WI 15 1:17:14.68 6:10.58 ASU DEVO 4 30 2084 Eli Gore Madison WI 16 1:21:43.66 10:39.56 Hollender 5 34 2113 Henry McAlvanah Madison WI 16 1:22:06.39 11:02.29 Brazen Dropouts 6 39 2071 Hunter Schmitt West Bend WI 16 1:23:28.74 12:24.64 IS Corp p/b Smartchoice MRI 7 42 2011 Ethan Janssen Mayville WI 16 1:24:59.37 13:55.27 Diablo Cycling 8 47 2007 Emiel Pastijn Milwaukee WI 16 1:28:14.98 17:10.88 Colectivo Coffee MTB Team 9 48 2021 Jonathon Heinemann Pewaukee WI 15 1:28:15.12 17:11.02 Colectivo 10 55 2020 Luke Holmstrom Sherwood WI 15 54:27.09 -1 Lap Schwag Bike Shop 11 63 2001 Hayden Poff De Pere WI 16 57:57.51 -1 Lap Loft and Shove 12 64 1266 Jd Diefenbach Lake Forest IL 16 58:58.13 -1 Lap NR 2025 Porter Thorpe Wausau WI 15 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Male 17 to 18 (Race # 2)

Field Size: 5

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 1040 Colton Peterson Batavia IL 18 1:11:12.40 0:00.00 Bicycle heaven/training bible 2 5 2106 Joseph Jeschke Cudahy WI 18 1:14:19.15 3:06.75 Colectivo Coffee 3 12 2002 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 18 1:16:51.65 5:39.25 ASU Devo 4 26 2080 Zach Dahlseng Stevens Point WI 18 1:21:05.93 9:53.53 5 41 1297 Pelle Gierlach Barrington IL 17 1:24:53.34 13:40.94 Wheel werks

Male 19 to 24 (Race # 2)

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 4 1274 David Hertel Lake Mills WI 19 1:13:19.81 0:00.00 2 Rivers Bicycle / Trek 2 6 1296 Michael Koeppel Wittenberg WI 24 1:14:53.61 1:33.80 Team Kleprich 3 11 1008 Riley Shelton Hubertus WI 22 1:16:25.29 3:05.48 Team Extreme 4 45 1275 Mason Switzer Crystal Lake IL 21 1:26:17.77 12:57.96 Principia College NR 2062 Michael Evans Reedsville WI 23 Broken Spoke Bikes NR 1014 Cory Marty Watertown WI 24 Loft and Shove

Male 25 to 29 (Race # 2)

Field Size: 11

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 1053 Matt Radke Stevens Point WI 29 1:12:52.99 0:00.00 Ultra Cut & Care LLC 2 7 2097 Kyle Busse Woodstock IL 26 1:14:59.64 2:06.65 Bike Haven Race Team 3 20 1264 Jeff Condit Milwaukee WI 26 1:19:29.47 6:36.48 Velocause Cenntral 4 22 2017 Isaac Wendlick Green Bay WI 27 1:20:00.74 7:07.75 Broken Spoke Racing 5 37 1091 Steven Pirelli New Berlin WI 26 1:22:39.49 9:46.50 Team-111 6 38 1021 Josh Rupnow Grafton WI 28 1:23:14.69 10:21.70 Team Extreme 7 46 2076 Andy Holliday Milwaukee WI 29 1:27:36.86 14:43.87 8 65 2052 James Price Wonder Lake IL 27 1:01:00.18 -1 Lap Bike Haven Race Team DNF 1309 Cody Louder Countryside IL 25 The Wheel Thing NR 1052 Nicolas Malchow Allenton WI 27 Pedal Moraine NR 1077 Thomas Sturtevant Sun Prairie WI 29 Trail This/ Norco Grassroots

Male 30 to 34 (Race # 2)

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 8 1279 Mark Norton Madison WI 33 1:15:13.95 0:00.00 2 17 1284 Branden Bowns Verona WI 30 1:19:02.10 3:48.15 Team WIsconsin 3 23 1045 Brandon Teske Madison WI 34 1:20:06.57 4:52.62 Loft and Shove 4 27 1277 Jaco Conradie Chicago IL 33 1:21:08.98 5:55.03 Heritage cycling 5 28 1292 Adam Skowyra Kirkwood MO 30 1:21:33.18 6:19.23 Sunset Cyclery Racing 6 29 2112 Kyle Suratte Woodstock IL 30 1:21:34.08 6:20.13 Bike Haven Race Team 7 31 1054 Doug Herrick Kenosha WI 31 1:21:46.07 6:32.12 Third Coast Bikes Racing 8 32 2003 Jonathan Davis Green Bay WI 30 1:21:47.94 6:33.99 9 35 1310 Brad Mitchell Chicago IL 30 1:22:19.00 7:05.05 Psimet 10 36 1272 Kevin Adaline Chicago IL 34 1:22:28.17 7:14.22 Heritage Cycling 11 44 2131 Matthew Pederson Argyle WI 34 1:25:17.46 10:03.51 12 52 1301 Justin Beal Carol Stream IL 30 53:01.04 -1 Lap 13 56 2053 Benjamin Brux Menasha WI 32 54:51.63 -1 Lap Winnebago Bicycle 14 57 1289 Robert Dreyer Poplar Grove IL 33 54:53.49 -1 Lap 15 58 1276 John Felke Chicago IL 32 55:15.10 -1 Lap 16 59 1307 Joseph Thompson De Forest WI 31 55:15.24 -1 Lap Vision Cycling 17 61 2101 Danny Marchewka Germantown WI 30 56:28.14 -1 Lap Linear Sport / Trek 18 62 1295 Robert Sandy Streator IL 32 57:44.24 -1 Lap NR 2103 Russell Goessl Madison WI 32 Neff Cycle Service DNF 1282 Tomasz Kapusciak Chicago IL 31 Tatry Bike Club

Male 35 to 39 (Race # 2)

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 9 1028 William Ringenoldus Redgranite WI 37 1:16:06.63 0:00.00 Wade'z Bike Shop 2 13 1069 Jonathan Vota Plainfield IL 36 1:17:13.88 1:07.25 INTENT / Handy & A Hundo 3 15 1049 Jason Bleedorn Madison WI 38 1:17:30.63 1:24.00 Neff Cycling Team 4 16 1009 John Orlikowski Middleton WI 36 1:18:37.65 2:31.02 5 18 2114 Steve Ericksen Batavia IL 36 1:19:06.88 3:00.25 Loft & Shove 6 19 1051 George Kapitz Suamico WI 35 1:19:07.16 3:00.53 Broken Spoke Racing 7 21 1044 James Sawyer Madison WI 39 1:19:36.68 3:30.05 8 24 2009 Samuel Adams Menomonee Falls WI 39 1:20:43.74 4:37.11 Milwaukee Bicycle Company 9 25 1002 Jeff Siedschlag Edgerton WI 35 1:20:54.10 4:47.47 2 Rivers Bicycle Trek - Vision 10 33 1281 Dzivbek Grzeqorz Bridgeview IL 39 1:21:53.49 5:46.86 Team Dzivbek 11 40 1269 Isaac Olson Wind Lake WI 38 1:24:46.51 8:39.88 12 43 2018 Jason Baer Waterford WI 38 1:25:00.94 8:54.31 Sheboygan Bicycle Company 13 49 1308 Michael Pero Aurora IL 37 51:49.12 -1 Lap 14 50 1294 Nicholas Hardrath Shorewood WI 36 52:36.29 -1 Lap Velocause 15 51 2051 Colin Erskine Madison WI 35 52:50.04 -1 Lap Neff Cycle Service 16 53 2030 Dorian McFarlane Milwaukee WI 38 53:31.35 -1 Lap Colectivo 17 54 2096 Shaun Putz Campbellsport WI 39 53:39.09 -1 Lap 18 60 1305 Scott Knutsen Chicago IL 35 55:39.17 -1 Lap 19 66 2088 Christopher McArdle Greendale WI 39 1:01:03.30 -1 Lap Colectivo Coffee 20 67 1300 Jason Sadlon Racine WI 37 1:01:21.16 -1 Lap DNF 1010 Ryan Goemans De Pere WI 35 Pete's Garage acing NR 2078 Rick Hamilton Milwaukee WI 36 Bike Haven RaceTeam NR 2117 Edward Kolka Appleton WI 39 Diablo Cycling NR 2055 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 37 Sheboygan Bicycle Company

Male 40 to 44 (Race # 1)

Field Size: 25

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1012 Jason Kloptowsky Tinley Park IL 40 1:13:23.09 0:00.00 2 2 1039 Ian Linnabary Rockford IL 44 1:14:08.56 0:45.47 Kegel's Bicycle Store 3 3 1283 Janusz Rajski Chicago IL 40 1:14:17.04 0:53.95 Tatry 4 4 1029 Anthony Schwaller Plymouth WI 42 1:14:54.73 1:31.64 Velocause 5 8 1003 Peter Cherchian Sun Prairie WI 43 1:17:38.44 4:15.35 Neff Cycle Service 6 10 1268 Anthony Kunkler Mc Cordsville IN 43 1:18:54.33 5:31.24 Hashtag Bikes 7 11 1024 Scott Trierweiler Marshfield WI 43 1:18:54.70 5:31.61 Loft N Shove 8 13 1017 Patrick Dowd Middleton WI 42 1:20:44.28 7:21.19 SlimCom Dental Communication 9 14 1038 Wally Kunstman Sheboygan WI 40 1:20:45.86 7:22.77 Broken Spoke racing team 10 15 2043 Peter Senkbeil Sheboygan WI 44 1:20:54.93 7:31.84 Broken Spoke 11 16 2040 Jon Veldboom Oostburg WI 41 1:21:10.40 7:47.31 Sheboygan Bicycle Company 12 18 1293 Ron Knutowski Middleton WI 40 1:23:01.20 9:38.11 13 33 1270 Wesley Hotchkiss Verona WI 43 51:46.41 -1 Lap Fueled by Pie featuring Dead H 14 34 2102 Carey Falkenberry La Crosse WI 42 51:49.56 -1 Lap Organic Valley Bikes Ltd. 15 39 1271 Ted German Madison WI 40 51:58.32 -1 Lap Neff Cycle Service 16 40 1265 Kenneth Walsh Madison WI 42 51:58.93 -1 Lap 17 48 1048 Tim Scanley Milwaukee WI 41 52:58.45 -1 Lap Colectivo Coffee 18 50 2200 Jeff Pitts Sheboygan WI 43 53:21.24 -1 Lap Spandex Banditsrs 19 54 2057 Bryon Anderson Waukesha WI 41 54:16.26 -1 Lap Bike Haven Race Team 20 63 2121 Robb Brabant Lena WI 42 55:19.27 -1 Lap Broken Spoke 21 64 1256 Christopher Hougelin Elkhorn WI 42 55:23.28 -1 Lap 22 65 2081 Clif Ash De Pere WI 43 55:43.25 -1 Lap Petes Garage 23 68 2099 Ryan Frank Algonquin IL 42 56:10.26 -1 Lap DNF 1066 Jason Mork Wausau WI 42 Linear Sport MTB NR 2046 Eric Zarwell Wauwatosa WI 44 Colectivo Coffee

Male 45 to 49 (Race # 1)

Field Size: 24

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 2033 Daniel Gill Pewaukee WI 49 1:15:06.28 0:00.00 Colectivo 2 6 1288 Jeff Abitz Appleton WI 49 1:15:18.40 0:12.12 Diablo Cycling 3 7 1042 Darrell Scheppman Denmark WI 45 1:16:49.13 1:42.85 Loft and Shove 4 9 1031 Todd Mertz Appleton WI 45 1:18:46.65 3:40.37 Diablo Cycling 5 12 1011 Peter Froelich Milwaukee WI 48 1:19:53.46 4:47.18 Colectivo 6 17 2095 Lance Johnson Milwaukee WI 47 1:22:05.90 6:59.62 Milwaukee Bicycle Company 7 20 1020 Andrew McDicken Appleton WI 48 49:42.41 -1 Lap Recyclist 8 25 1047 Dave Blanke Barrington IL 47 50:47.53 -1 Lap The Bike Haven 9 26 1023 Christopher Oleson Madison WI 46 50:49.56 -1 Lap 10 28 2186 Timothy Poff De Pere WI 47 51:00.27 -1 Lap Loft and Shove 11 35 2034 Jeff Pierce Sheboygan WI 49 51:52.60 -1 Lap 12 37 1285 Jonathan Nehring Cedar Grove WI 45 51:55.27 -1 Lap Team Extreme 13 38 2063 Andrew Douglass Waukesha WI 46 51:56.24 -1 Lap Colectivo MTB Team 14 41 1006 Matt Lemorande Suamico WI 47 52:04.24 -1 Lap Pete's Garage Racing 15 42 1018 Jeff Harvey Ingleside IL 47 52:08.67 -1 Lap Bike Haven Race Team 16 45 2122 Philip Peterson Madison WI 46 52:34.34 -1 Lap Brazen Dropouts 17 46 2023 Eric Holmstrom Sherwood WI 48 52:34.44 -1 Lap Schwag Bike Shop 18 52 2061 Paul Baltus Janesville WI 46 53:56.52 -1 Lap Janesville Velo Club/Michael's 19 72 1286 John Granger Manitowoc WI 48 57:56.45 -1 Lap Loft and Shove 20 79 2068 Scott Niemi Elkhart Lake WI 49 1:00:39.41 -1 Lap diablos cycleing 21 89 1027 Michael Jeschke Cudahy WI 48 1:23:27.68 -1 Lap Colectivo 22 90 2079 Troy Olm Madison WI 49 1:38:46.84 -1 Lap Chainsmokers NR 2032 Ron Smith Fond Du Lac WI 49 Team WORS

Male 50 to 54 (Race # 1)

Field Size: 19

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 22 2041 Stuart Shelton Hubertus WI 53 50:30.24 -1 Lap Team Extreme 2 23 1290 Sean Shields Milwaukee WI 54 50:39.30 -1 Lap Hampshire Cycle Club 3 27 2069 Chip Way Burlington WI 51 50:53.09 -1 Lap Milwaukee Bicycle Co Race Team 4 29 2066 Jeff Wren West Bend WI 50 51:12.44 -1 Lap Extreme 5 36 1303 Steve Kmecak Burlington WI 53 51:53.30 -1 Lap 6 47 1001 Troy Heineman Verona WI 52 52:53.28 -1 Lap US Armed Forces 7 49 2089 Walter Sdrenka Carpentersville IL 54 52:59.26 -1 Lap Vision 8 53 2058 Jeffrey Hatton Appleton WI 51 54:07.91 -1 Lap Steele Nutrition 9 55 1243 Troy Sable West Bend WI 53 54:18.25 -1 Lap 10 56 2035 Larry Hipps Menomonee Falls WI 53 54:19.33 -1 Lap 11 57 1306 Matthew Luger Wauwatosa WI 52 54:20.36 -1 Lap Ben's Cycle / Milwauke Bicycle 12 59 2110 Bruce Keyes Shorewood WI 53 54:33.31 -1 Lap Colectivo 13 69 2067 Dave Hanrahan West Bend WI 52 56:17.49 -1 Lap Team Pedal Moraine 14 71 2056 Dave Reich Pine River WI 54 57:56.33 -1 Lap Team Extreme 15 73 2074 Eric Huff Sheboygan WI 52 58:22.44 -1 Lap 16 74 1025 Brian Petted Cedarburg WI 54 59:24.38 -1 Lap Team Extreme 17 78 1298 Edward Gierlach Barrington IL 53 59:55.45 -1 Lap Wheel Werks 18 84 1304 John Mahr Chicago IL 53 1:06:24.51 -1 Lap Wheelfast Racing NR 2150 Mike Sterns Germantown WI 52 colectivo coffee

Male Masters 55 to 59 (Race # 1)

Field Size: 16

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 19 1032 Jeff Sympson Rockford IL 55 48:47.17 -1 Lap Kegel's 2 21 1280 Tedd Jacobson Pewaukee WI 56 50:04.29 -1 Lap KS Energy Team Wisconsin 3 24 2087 Brian Burns La Crosse WI 58 50:39.74 -1 Lap Smith's Trek 4 32 1013 Steve Lipski Milwaukee WI 58 51:45.49 -1 Lap The Bike Haven 5 43 2090 Scott Palmersheim Milwaukee WI 55 52:20.61 -1 Lap Pedal Moraine 6 44 2038 Todd Fletcher Waterford WI 56 52:33.54 -1 Lap Vision/Wheel & Sprocket 7 51 2008 Tom Wendland Port Washington WI 55 53:45.29 -1 Lap Team Extreme 8 58 2054 Rich Baumgarten Park Ridge IL 58 54:23.52 -1 Lap Half Acre Cycling Team 9 66 1287 Ken Lysne Downers Grove IL 56 55:50.36 -1 Lap Spokes Wheaton 10 67 2026 Don Freitag Marshall WI 57 56:05.42 -1 Lap Team Extreme 11 70 2044 Michael Dobrient Waunakee WI 58 56:57.33 -1 Lap Autotrader 12 75 2012 John Senkerik Wauwatosa WI 58 59:30.38 -1 Lap Team Extreme 13 83 2015 Dennis Malmanger Janesville WI 56 1:04:31.46 -1 Lap Janesville Velo Club 14 86 2014 Bruce A Hauser Wausau WI 58 1:08:01.48 -1 Lap 15 87 2070 Steve Drecoll Mundelein IL 56 1:09:56.87 -1 Lap NR 2016 Brian Brockmann Merrill WI 57 Team Attivo

Male Masters 60 to 64 (Race # 1)

Field Size: 7

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 30 2004 Jamie Mannion La Crosse WI 60 51:19.24 -1 Lap Smith's Trek 2 31 1263 Mark Olin Rochester MI 61 51:19.72 -1 Lap RBS Trek Cycling Team 3 60 1273 Barry Near Toronto ON 63 54:52.45 -1 Lap Trek Store CC 4 61 2005 Kyle Fingerson Monona WI 60 54:57.45 -1 Lap Great Dane Velo Club 5 62 2083 Rick Nelson Cherry Valley IL 64 55:05.37 -1 Lap Kegel's Bicycle Shop 6 76 2065 Kenneth Pearson Janesville WI 63 59:48.36 -1 Lap JVC/Michael's Cycles NR 2109 Joseph King Madison WI 61 Team Neff Cycle Service

Male Masters 65 to 69 (Race # 1)

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 77 2049 Chris Kemble Milwaukee WI 67 59:52.95 -1 Lap Emerys 2 80 2077 James Mistark Marinette WI 65 1:01:27.53 -1 Lap Steele Performance Nutrition 3 81 1267 Albert Weigel Wheeling IL 67 1:01:48.56 -1 Lap verdigris/village 4 82 2098 Mike Sherman Box Elder SD 73 1:03:59.50 -1 Lap Singlespeed Ops 5 85 1302 Willi Van Hareu Verona WI 66 1:06:54.52 -1 Lap 6 88 1291 Michael McCluskey Brookfield WI 68 1:10:26.71 -1 Lap