WORS Cup - Cross Country Cat 1 (Elite) Male

July 08, 2017


Results by: WORS Racing L.L.C.

U23

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 3 52 Casey Griesemer Cambridge WI 22 1:39:58.10 0:00.00 Team Neff Cycle Service 2 4 7 Fletcher Arlen Wausau WI 20 1:40:10.84 0:12.74 Schwag 3 8 256 Payson Partridge Bozeman MT 21 1:41:56.03 1:57.93 Dekorra Factory Racing 4 16 266 Ben Schmutte Noblesville IN 21 1:43:50.35 3:52.25 First Internet Bank 5 22 244 Jack Ellingson Edina MN 19 1:45:02.17 5:04.07 THC 6 25 58 Nick Sdrenka Gilberts IL 19 1:46:42.52 6:44.42 Vision Cycling 7 28 72 Mark Kransz Marquette MI 22 1:47:01.53 7:03.43 8 30 243 Rowdy Larson Roseville MN 19 1:47:47.73 7:49.63 County Cycles 9 63 32 Jacob Bons Menomonee Falls WI 20 1:34:12.89 -1 Lap Ripon College NR 54 Jonathan Wollner Grafton WI 21 Team Extreme

Male 23 to 29

Field Size: 10

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 10 47 Tyler Stein Madison WI 29 1:42:28.25 0:00.00 THEY 2 19 55 Jake Peterson Batavia IL 23 1:44:26.82 1:58.57 Team Bicycle Heaven/Sword 3 31 42 Francisco Haeckel Madison 23 1:49:12.43 6:44.18 Colectivo Coffee Team 4 37 271 Mitch Nordahl Neenah WI 24 1:50:37.38 8:09.13 Wheel & Sprocket 5 41 63 Matt Riley Waterloo WI 26 1:54:34.66 12:06.41 KS Energy Services / MOSH / WI 6 47 22 Matthew Paterson Sun Prairie WI 26 1:20:50.58 -1 Lap Vision Cycling 7 53 232 Zachary Andrews Indianapolis IN 28 1:22:06.66 -1 Lap 8 54 270 Aaron Deutchman Bettendorf IA 28 1:22:08.82 -1 Lap FORC 9 62 9 David Carew Greenville WI 27 1:34:11.69 -1 Lap Wheel and Sprocket DNF 15 Ryan Durepo Madison WI 28 Loft & Shove

Male 30 to 34

Field Size: 9

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 5 57 Dan Teaters Green Bay WI 33 1:40:24.39 0:00.00 Wheel and Sprocket 2 11 257 David Swanson Harvard IL 31 1:42:35.46 2:11.07 Bike Haven Race Team 3 21 268 Tyler Weston Mattawan MI 33 1:45:01.19 4:36.80 M22 4 26 44 Carlos Haeckel Madison WI 34 1:46:42.76 6:18.37 Colectivo Coffee Team 5 33 31 Bill Street Sheboygan WI 32 1:49:17.11 8:52.72 Kuhl.com/Linear Sport RT/Trek 6 36 20 Brian Paterson Lakemoor IL 33 1:49:51.83 9:27.44 Vision Cycling 7 44 11 Kevin Lewis Appleton WI 31 1:20:24.91 -1 Lap Loft and Shove 8 58 19 Kenny Peterson Verona WI 32 1:24:27.58 -1 Lap Eriks Bike Club/Eriks Bike Sho NR 23 Matt Gehling Monona WI 32

Male 35 to 39

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 2 258 Chris Tries Cudahy WI 38 1:39:06.71 0:00.00 south shore cyclery 2 13 254 Bruce Martens Minneapolis MN 39 1:42:56.66 3:49.95 LaMere Cycles 3 15 269 Andrew Harrison Madison WI 36 1:43:46.23 4:39.52 4 17 21 John Muraski Campbellsport WI 36 1:44:21.91 5:15.20 Team Extreme 5 18 253 Peter Kelley Geneva IL 36 1:44:26.53 5:19.82 Team Bicycle Heaven 6 20 45 Ronald Stawicki Waukesha WI 39 1:44:41.08 5:34.37 Cafe De Arts 7 23 273 Reijer Den Hertog Madison WI 35 1:45:19.61 6:12.90 Trek Europe 8 24 16 Jeramey Werbelow West Bend WI 38 1:46:06.40 6:59.69 Team Extreme 9 34 33 Zeno Molteni Arlington Heights IL 36 1:49:31.20 10:24.49 Plus One 10 38 255 Jereme Noffke Madison WI 35 1:50:57.27 11:50.56 L5 Racing 11 39 26 Ben Schreiber Theresa WI 36 1:51:30.93 12:24.22 Linear Sport / TREK 12 50 68 Jason Gibson Neenah WI 39 1:21:09.56 -1 Lap Diablo Cycling NR 60 Ben Agnew Fall River WI 36 Loft & Shove

Male 40 to 44

Field Size: 13

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 6 6 Ryan Rollins De Pere WI 41 1:41:19.48 0:00.00 Broken Spoke Racing 2 7 17 Vincent Steger Fitchburg WI 40 1:41:27.26 0:07.78 High Gravity 3 14 14 Al Krueger Menomonee Falls WI 41 1:43:08.43 1:48.95 LINEAR SPORT RACING / TREK 4 27 250 Scott Gustafson Belmont MI 40 1:46:55.24 5:35.76 Speed Merchants 5 32 61 Martin Tank II Oconomowoc WI 40 1:49:14.14 7:54.66 Loft & Shove 6 35 24 Brett May Geneva IL 44 1:49:39.66 8:20.18 Loft & Shove/All Spoked Up 7 45 39 Sanjay Ganju New Berlin WI 41 1:20:27.59 -1 Lap Trek Midwest Team 8 52 56 John Hughes Random Lake WI 44 1:21:55.62 -1 Lap Team Extreme 9 56 43 Karl Tillman La Crosse WI 43 1:22:40.51 -1 Lap Smith's Bike Shop/Judy's Umbre 10 59 73 Christopher Richmond Manitowoc WI 44 1:25:35.61 -1 Lap Loft and Shove 11 60 74 James Holmes Cross Plains WI 42 1:28:02.65 -1 Lap Unattached 12 61 40 Jon Lester Eagle River WI 42 1:29:20.63 -1 Lap Diablo Cycling DNF 25 Chad Dean Mcfarland WI 40 Neff Cycle Services

Male 45 to 49

Field Size: 8

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 5 Ray Nelson Woodstock IL 47 1:38:10.13 0:00.00 Treadhead Cycling 2 9 49 Michael Naughton Crystal Lake IL 47 1:42:05.43 3:55.30 Wheel Werks Bikes 3 12 267 Scott Daubert Lake Mills WI 49 1:42:54.53 4:44.40 Trek 4 43 252 Paul-Brian McInerney Chicago IL 47 1:20:24.58 -1 Lap Half Acre Cycling 5 48 30 Randal Sahs Sturgeon Bay WI 48 1:20:50.59 -1 Lap Broken Spoke Racing 6 51 69 Jerrod Collier Lindenhurst IL 48 1:21:52.54 -1 Lap Treadhead Cycling 7 55 71 Roy Bailey Sun Prairie WI 48 1:22:18.49 -1 Lap Mock Rock Racing 8 57 259 Steve Schafer Deer Park IL 47 1:24:06.80 -1 Lap Village-Verdigris Cycling Team

Male 50 to 54

Field Size: 6

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 29 67 Jw Miller Madison WI 52 1:47:10.67 0:00.00 Norco Grassroots Team/Trail Th 2 40 12 John Shull Libertyville IL 55 1:51:48.73 4:38.06 Pete's Garage 3 42 251 Rob Kelley Geneva IL 50 1:20:13.78 -1 Lap Team Bicycle Heaven 4 46 66 John Lirette Menomonee Falls WI 51 1:20:46.53 -1 Lap Milwaukee Bicycle co./Bens Cyl 5 49 13 John Wypiszinski Appleton WI 51 1:20:59.52 -1 Lap Broken Spoke/Wiara Investment NR 51 Dan Szczepanski Sobieski WI 51 BelGioioso/Steele Nutrition