WORS Cup - Short Track Amateur Male

July 09, 2017


Results by: WORS Racing L.L.C.

Male 9 to 14 (Race # 1)

Field Size: 14

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2022 Sam Komoroske Green Bay WI 14 17:04.8 0:00.0 Broken Spoke Racing 2 2 4079 Isaiah Berry Neillsville WI 13 19:38.0 2:33.2 Team WORS 3 3 4092 Isak Keyes Shorewood WI 14 -1 Lap Velocause Centraal 4 4 4017 Hunter Gengler Reedsburg WI 11 -1 Lap ASU Devo 5 5 4150 Isaac Johnson Brookfield WI 13 -1 Lap Wheel and Sprocket/VIsion 6 6 4001 Thaddeus Sahs Sturgeon Bay WI 10 -1 Lap Broken Spoke Racing 7 7 6012 Colin Gauthier Ironwood MI 13 -1 Lap Hobby Wheel 8 8 4003 Sam Cherchian Sun Prairie WI 11 -1 Lap SPYCT RED FURY 9 9 6018 Landon Nelson Fond Du Lac WI 13 -1 Lap Diablo Cycling 10 10 4086 Brody Dean Cuba City WI 10 -1 Lap Free Flight 11 11 6006 Riley Mortvedt Mount Horeb WI 14 -2 Laps 12 12 6034 Aidric Gengler Chippewa Falls WI 10 -2 Laps Team WORS 13 13 6020 Alex Mortvedt Mount Horeb WI 10 -2 Laps 14 14 6036 Ethan Potrykus Three Lakes WI 9 -2 Laps Diablos

Male 15 to 18 (Race # 2)

Field Size: 20

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 4483 Eli Keyes Milwaukee WI 16 17:12.8 0:00.0 Ray Pitzka Racing 2 2 2100 Austin Peterson Madison WI 15 17:13.1 0:00.2 Brazen Dropouts 3 3 2024 Byrne Dobrient Waunakee WI 16 17:21.6 0:08.7 Brazen Dropouts 4 4 2084 Eli Gore Madison WI 16 17:36.5 0:23.6 Hollender 5 5 4102 Gavin Thomas Madison WI 17 17:38.2 0:25.3 6 6 2113 Henry McAlvanah Madison WI 16 17:41.3 0:28.5 Brazen Dropouts 7 7 2080 Zach Dahlseng Stevens Point WI 18 17:44.5 0:31.6 8 8 4040 Chase Vandeursen Grant Park IL 15 17:47.2 0:34.4 Verge 9 9 4054 Calhan Norman Port Washington WI 17 17:58.4 0:45.6 Team Extreme 10 10 2002 Matt Rodenkirch Sun Prairie WI 18 18:01.5 0:48.7 ASU Devo 11 11 4019 Elliott Holt Sturgeon Bay WI 17 18:20.8 1:08.0 12 12 4025 Malachi Berry Neillsville WI 15 18:39.1 1:26.3 Team WORS 13 13 2021 Jonathon Heinemann Pewaukee WI 15 18:48.8 1:35.9 Colectivo 14 14 2007 Emiel Pastijn Milwaukee WI 16 19:03.3 1:50.4 Colectivo Coffee MTB Team 15 15 2011 Ethan Janssen Mayville WI 16 19:23.2 2:10.3 Diablo Cycling 16 16 4048 Dylan Waldner Onalaska WI 16 -1 Lap Bikes Limited 17 17 2020 Luke Holmstrom Sherwood WI 15 -1 Lap Schwag Bike Shop 18 18 4023 Brandon Askelson Aurora IL 15 -1 Lap ASU Devo NR 4046 Bergen Frank-Loron Verona WI 16 Sun Prairie Youth Cycling NR 1040 Colton Peterson Batavia IL 18 Bicycle heaven/training bible

Male 19 to 39 (Race # 3)

Field Size: 27

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1274 David Hertel Lake Mills WI 19 17:19.5 0:00.0 2 Rivers Bicycle / Trek 2 2 1009 John Orlikowski Middleton WI 36 17:21.1 0:01.5 3 3 1008 Riley Shelton Hubertus WI 22 17:30.7 0:11.1 Team Extreme 4 4 4469 Anthony Grisa Mequon WI 21 17:42.0 0:22.5 Iscorp P/b smartchoice MRI 5 5 1002 Jeff Siedschlag Edgerton WI 35 17:51.4 0:31.9 2 Rivers Bicycle Trek - Vision 6 6 4035 Steven Jacobs Muskego WI 25 18:01.1 0:41.6 7 7 2114 Steve Ericksen Batavia IL 36 18:20.6 1:01.1 Loft & Shove 8 8 1054 Doug Herrick Kenosha WI 31 18:27.2 1:07.6 Third Coast Bikes Racing 9 9 1608 Curt Emerson Berlin WI 33 18:29.2 1:09.7 Team Wheel & Sprocket 10 10 2018 Jason Baer Waterford WI 38 18:45.3 1:25.7 Sheboygan Bicycle Company 11 11 4100 Kendal Linscheid Machesney Park IL 26 18:50.0 1:30.5 12 12 1901 Daniel Gage Beloit WI 35 19:02.4 1:42.9 TreadHead Cycling 13 13 2051 Colin Erskine Madison WI 35 19:04.7 1:45.1 Neff Cycle Service 14 14 2055 Joe Vanderpuy Sheboygan WI 37 19:06.2 1:46.7 Sheboygan Bicycle Company 15 15 4012 Barrett Wood Medford WI 27 19:06.6 1:47.1 *Your Logo Here* 16 16 2801 David Dean Cuba City WI 35 19:07.1 1:47.5 Free Flight 17 17 2101 Danny Marchewka Germantown WI 30 19:26.1 2:06.6 Linear Sport / Trek 18 18 4061 John Wright Genoa City WI 36 -2 Laps 19 19 2030 Dorian McFarlane Milwaukee WI 38 -2 Laps Colectivo 20 20 4056 Jason Schneider Saint Nazianz WI 36 -3 Laps Broken Spoke Racing 21 21 4072 Jason Potrykus Three Lakes WI 35 -3 Laps Diablos 22 22 4903 Nick Niemann Black Earth WI 37 -3 Laps Angry Monkeys Racing 23 23 4442 Jeff Dahlseng Stevens Point WI 39 -3 Laps 24 24 4057 Jeff Meade Mchenry IL 38 -3 Laps Bike Haven Race Team 25 25 4067 Dakota Smith Janesville WI 20 -3 Laps All Spoked Up 26 26 4909 Paul Griffin Sheboygan WI 38 -4 Laps Sheboygan Bicycle Company NR 1903 Matthew Grady Cedarburg WI 23 Team Pedal Moraine

Male 40 to 49 (Race # 4)

Field Size: 23

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 1012 Jason Kloptowsky Tinley Park IL 40 17:08.9 0:00.0 2 2 2033 Daniel Gill Pewaukee WI 49 17:15.6 0:06.7 Colectivo 3 3 1031 Todd Mertz Appleton WI 45 17:17.7 0:08.8 Diablo Cycling 4 4 1003 Peter Cherchian Sun Prairie WI 43 17:29.9 0:21.0 Neff Cycle Service 5 5 1020 Andrew McDicken Appleton WI 48 17:35.5 0:26.6 Recyclist 6 6 1011 Peter Froelich Milwaukee WI 48 18:01.8 0:52.8 Colectivo 7 7 2034 Jeff Pierce Sheboygan WI 49 18:07.1 0:58.1 8 8 1038 Wally Kunstman Sheboygan WI 40 18:14.8 1:05.9 Broken Spoke racing team 9 9 4033 Michael Gribble Evanston IL 41 18:16.5 1:07.6 Netrix LLC 10 10 1018 Jeff Harvey Ingleside IL 47 18:29.4 1:20.5 Bike Haven Race Team 11 11 1006 Matt Lemorande Suamico WI 47 18:46.7 1:37.7 Pete's Garage Racing 12 12 2023 Eric Holmstrom Sherwood WI 48 18:51.0 1:42.1 Schwag Bike Shop 13 13 2122 Philip Peterson Madison WI 46 19:02.6 1:53.7 Brazen Dropouts 14 14 1911 Wade Flisram Onalaska WI 49 19:14.0 2:05.1 Hammer Nutrition/S.S.O.D. 15 15 2200 Jeff Pitts Sheboygan WI 43 19:20.9 2:11.9 Spandex Bandits 16 16 2061 Paul Baltus Janesville WI 46 19:21.2 2:12.3 Janesville Velo Club/Michael's 17 17 4078 Craig Mortvedt Mount Horeb WI 41 -1 Lap 18 18 1607 Nathin Davisson Beloit WI 49 -1 Lap Broken Spoke 19 19 4105 Brad Knapp Appleton WI 46 -1 Lap Broken Spoke Racing 20 20 2808 Nick Aghakhan Long Grove IL 46 -1 Lap Bike Haven Race Team 21 21 4443 Daniel Meyer Chicago IL 44 -1 Lap Half Acre Cycling 22 22 4027 Michael Schauer Green Bay WI 40 -4 Laps Broken Spoke NR 4111 Mark Kessenich Milwaukee WI 47 Colectivo

Male 50 and Over (Race # 5)

Field Size: 22

Age Group Overall Bib # Name City, State Age Time Time Back Team 1 1 2008 Tom Wendland Port Washington WI 55 18:18.9 0:00.0 Team Extreme 2 2 1013 Steve Lipski Milwaukee WI 58 18:24.4 0:05.4 The Bike Haven 3 3 1001 Troy Heineman Verona WI 52 18:29.2 0:10.2 US Armed Forces 4 4 2083 Rick Nelson Cherry Valley IL 64 18:35.6 0:16.6 Kegel's Bicycle Shop 5 5 2038 Todd Fletcher Waterford WI 56 18:45.9 0:27.0 Vision/Wheel & Sprocket 6 6 2041 Stuart Shelton Hubertus WI 53 18:48.5 0:29.5 Team Extreme 7 7 2069 Chip Way Burlington WI 51 18:50.5 0:31.6 Milwaukee Bicycle Co Race Team 8 8 4461 Matthew Paradis Batavia IL 54 19:09.4 0:50.5 Team Bicycle Heaven 9 9 2067 Dave Hanrahan West Bend WI 52 19:11.3 0:52.4 Team Pedal Moraine 10 10 2066 Jeff Wren West Bend WI 50 19:29.6 1:10.7 Extreme 11 11 2026 Don Freitag Marshall WI 57 19:36.0 1:17.0 Team Extreme 12 12 2012 John Senkerik Wauwatosa WI 58 19:48.5 1:29.5 Team Extreme 13 13 2044 Michael Dobrient Waunakee WI 58 19:54.5 1:35.6 Autotrader 14 14 2819 Chuck Cunningham Bear Creek WI 52 19:58.8 1:39.9 L.A.P.T. 15 15 2035 Larry Hipps Menomonee Falls WI 53 20:04.6 1:45.6 16 16 2077 James Mistark Marinette WI 65 -2 Laps Steele Performance Nutrition 17 17 2014 Bruce A Hauser Wausau WI 58 -2 Laps 18 18 1803 Jon Holcomb Plymouth WI 55 -2 Laps Broken Spoke Bikes 19 19 2814 Mike Bons Menomonee Falls WI 51 -2 Laps 20 20 2070 Steve Drecoll Mundelein IL 56 -2 Laps 21 21 4904 Rod Janssen Mayville WI 54 -3 Laps Diablo Cycling NR 4444 Brad Stevens Middleton WI 52